Müslüman Sayısı Azalıyor

Müslüman Sayısı Azalıyor

Herkese merhaba. Bugün Emsale olarak sizlerle müslüman sayısı azalıyor başlığı altında müslüman sayısı neden azalıyor? Sorusuna yanıt arayacağız. Hadi yazımıza geçelim.

Müslüman Sayısı Neden Azalıyor?

Öncelikle dini siyaset yapan ülkeler dini nasıl kullandıklarına çok dikkat etmelilerdir. Hem dini siyaset yapıyor hem de halkını memnun edemiyorsa insanlar din ve hükumeti birlikte algılayıp dinden soğuyabilirler. Bu dünyanın her yerinde böyledir ve böyle olmuştur. Ekonomi, eğitim, adalet, tarım, bilim, sanat ve ahlak konusunda ülkemizin geldiği nokta pek iç açıcı değil. Bu durum muhafazakar kesimlerde sorgulamaya sebep verdi. İnanç gerçekten insana ahlak kazandırıyor mu? Peki bu kazanılan ahlak ne kadar gerçek? Bu soruların yanıtını vermek bir hayli zor. İnsanlar da işte bunu sorguluyor.

Bu Sorgulamanın Sonuçları Nelerdir?

Bir araştırma şirketinin 1 haftalık bir zaman arasında yaptığı araştırmanın sonucunda Türkiye’de kendini müslüman olarak tanımlayan kişilerin oranı %89 olarak çıkmıştır. Bu oranın ilginç olmasını şuna bağlayabiliriz; aynı şirketin 2 sene önce yaptığı araştırmada bu oran %96 civarındaydı. Buradan görüyoruz ki 2 sene içerisinde insanlarda İslam’dan bir soğuma gerçekleşmiş. Peki neden? Bunu sadece dini kullanan siyasetçilerin yaptıkları hatalarla ilişkilendiremeyiz. Ülkeyi bu hale getiren bir parti veya bir kişinin yanlış politikaları değil. Asıl sorun dini hayatın odağı yapmaya çalışan anlayıştan geliyor. Dinin insanlara ahlak kazandırdığı ve her sorunun din ile kolayca ve doğru şekilde çözülebileceği şeklinde bir fikir var. Ancak bu fikir ülkemizde pek işe yaramışa benzemiyor. Dindar insanların hepsinin ahlaklı olmadığı ve aralarında mutlaka çürük yumurtalar çıkabileceği gerçeği insanlara dinin her zaman insana ahlak vermediğini gösterdi. Bu da insanların aklında din ahlak vermiyorsa neden var? tarzı sorular oluşmasına neden oldu. Bu durum sadece Türkiye’de değil tüm müslüman ülkelerde yaşanıyor. Dünyada 1 tane bile ulusal refahı gelişmiş olan ve barış içinde dünyada yerini almış bir müslüman ülke bulunmuyor.

Peki Asıl Sorun Nedir?

Asıl sorun dini kullanan siyasetçiler değildir. Asıl soruna girmeden önce şunu söylemekte fayda var. İslamilik Vakfı’nın yaptığı hangi ülkeler İslam’a daha uygun sıralamasında ilk 45 ülke arasında tek bir müslüman ülke bile yok. Türkiye 153 ülkeden 95’inci sırada bulunuyor. Listenin başını Yeni Zelanda ve İsveç gibi ülkeler çekiyor. Hem de müslüman olmamalarına rağmen. Bu da bu ülkelerin müslüman olmamasına rağmen müslüman ülkelerden ahlak konusunda daha önde olduğunu gösteriyor. Dini merkeze koymadığı için belli bir adalet anlayışı ve refah oranı gerçekleştirebilmiş ülkeler bunlar. Aslında İslam çok iyi ama biz onu doğru uygulayamıyoruz demek de yanlış. Asıl sorun işte tam burada başlıyor. Hiç bir din insanın kendi ahlak anlayışını ona sıfırdan vermez. İnsan düşünebilen ve iradesi olan bir varlık olduğundan dolayı kendi kararlarını kendi ahlak çerçevesine göre vermelidir. Bunu yaptığında merkeze din koymadan kendi refahını yakalayabilir. İşte bunu uygulamayan ülkeler ve merkeze din koyan anlayışlar yıllardır bu yüzden başarısız oluyorlar. İşte din oranındaki düşüş de bu yüzden. Yaşamı değil de ölümden sonrasını yücelten ve insanları bunun için çalışmaya iten din anlayışları genellikle insanların yaşadıkları toplum için ve içinde bulundukları yaşam için değil de ölümden sonrası için çalışmalarını sağlıyor. Bu da ülkeleri için güzel işler yapmayan veya bunu önemsemeyen insanlar ortaya çıkarıyor(Dünya malı dünyada kalır anlayışı). Yapmamız gereken şudur ki dinlerin bu şekilde bir düşünceyle insanların huzuruna ve devletlerin yükselmesine katkısı olmadığına, ancak insanın kendi çabasıyla ve ülkesine verdiği önemiyle bunun başarılabileceği gerçeğine inanmaktır. Esen kalın.