Kültür Ve Din Arasındaki Fark

Kültür Ve Din Arasındaki Fark

Merhaba. Emsale olarak dîni yani tesettür giyim ürünleri ürettiğimiz ve siz kadınlarımıza bunları sunduğumuz için Kültür ve din arasındaki fark hakkında konuşmak istiyoruz. Hadi yazımıza geçelim.

Kültür Nedir?

Kültür belirli bir grubun veya topluluğun bilgilerinin toplam özellikleridir. Dil, din, mutfaktan tutun sosyal aktivitelere kadar açılabilen bir yelpazeye sahiptir. Buradan yola çıkarak tesettür giyim kültürümüzün bir parçasıdır diyebiliriz. Düşünün ki sokakta yürüyorsunuz. Bir kebapçının önünden geçerken aldığınız kebap kokusu veya bir caminin önünden geçerken gördüğünüz cemaat ve hatta etrafınızdaki tarihi islam dokusu. Bunların hepsinin birleşiminden kültürümüz ortaya çıkar. Her ülkenin kültürü farklıdır. Bazı ülkelerde birden fazla kültür bulabilirsiniz. Mesela Türkiye’de bir yandan tesettür giyim tercih eden kadınlar, diğer yandan ise açık giyim tercih eden kadınlar bu ikilemin parçasıdır. Aynı zamanda ülkemizde konuşulan farklı diller ve ibadet edilen farklı dinler de bunun parçasıdır. Kültür çeşitliliği her zaman iyidir. İnsanların birbirlerinin inançlarına ve düşüncelerine saygı duymalarında ve barış içinde yaşamalarına olanak sağlar.

Din Nedir?

Kültür nedir? Sorusuna yanıt verdiğimize göre sırada din nedir? Sorusu yer alıyor. Din belirli bir insan grubunun takip ettiği inanç sistemidir. Organize şekilde işleyen ve bir çarkın parçaları olan kurallar, inançlar, ritüeller ve dünya görüşlerini kapsar. Sitemizde yer alan tesettür giyim modelleri dinimiz sebebiyle tercih ediliyor. Dinler genellikle bir üst güç inancına sahiptir. (Tanrı/İlah). Her biri aynı zamanda yazılı bir dökümana da sahiptir. Tıpkı Kur’an gibi. Din insanların ne yediğine, ne giydiğine, evliliğine ve dahasına karar verir. Din sayesinde insanlar hayattaki amaçlarını tanımlarlar. Hayat amaçları onlara sunulduğu için daha mutlu olurlar. Tesettür giyim tercih edilme oranının bu kadar fazla olması da İslam’ın güzel bir hayat amacı sunmasıdır. Din ne kadar kişisel bir şey olarak kalmalı olsa da aynı zamanda kültürün bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

Kültür Ve Din Neden Karıştırılıyor?

Çünkü insanlar olarak genel bir topluluğu belirli kalıplar içine sokarak onlara kalabalıkların biçtiği özellikleri yükleriz. Misal tesettür giyim tercih eden biri oruç da tutmalıdır veya namaz da kılmalıdır vb. Bu yanlıştır elbette. Önyargılar ve insanları belli kalıplara sokmak çeşitli ciddi yanlış anlamalara sebebiyet verir ve bu her zaman zararlıdır. Kültür ve din arasındaki ilişki şu şekilde ilerler; kültür dinin yaşanma şekline etki eder. Örneğin dünyanın her yerindeki tesettür giyim tercih eden kadınlar aynı şekilde kapanmazlar. Hristiyanlar dünyanın her yerinde noeli aynı şekilde kutlamazlar. Kültürleri bunları yapma şekillerini etkiler. Aynı zamanda ikinci bir misal olarak dünyanın İslam yönetimindeki her ülkesinde kadınların araba sürmesi yasak değildir. Bu sadece Suudi Arabistan’da yasaktır. İslam kadınların araba sürmesini yasaklamaz ancak Suudi Arabistan’ın kültürü, dinlerini bu şekilde şekillenmiştir. Dünyanın neredeyse 4’te 1’i ni oluşturan müslümanların yaşam şekilleri hiç bir yerde aynı değildir. O yüzden kültürel farkları bir kenara bırakalım ve birbirimizin kültürlerine saygı gösterelim. Farklı kültürlere sahip olsak da hepimiz aynı geminin yolcularıyız. Herkesin yaşam stili aynı olmak zorunda değil ve dünyanın farklı yerlerinde farklı tesettür giyim veya yemek kültürü görülebilir. Kültür ve din arasındaki ilişki bundan ibarettir.