İslam Ve Irkçılık

İslam Ve Irkçılık ada incili elbise siyah 4

Herkese merhaba. Emsale olarak bu yazımızda sizlere İslam dininde ırkçılıktan ve neden oluştuğundan bahsedeceğiz. Bildiğimiz üzere dünyanın her yerinde müslümanlar haksız bir ırkçılığa uğramakta. İslam Ve Irkçılık bağlantısı nedir? Hadi buna göz atalım.

Irkçılık

Öncelikle ırkçılıktan bahsetmekte biraz fayda var. Irkçılık belli bir dine veya ırka yapılan ve sadece bu din ve ırka mensup olmanız sebebiyle yapılan bir saldırıdır. Dünyanın her köşesinde her din ve ırk buna maruz kalırlar. Peki neden? Çünkü farklı olan azınlıklar, kalabalık toplumlarda hoş görülmez. Bunun sebebi bilinmeyenin insanları korkutmasıdır. Elbette medya ve kulaktan dolma bilgilerin de bunda payı çok büyüktür. Milyonlarca kişinin takip ettiği bir platformda yalan bir haber yayarsanız bu haberin merkezindeki kesim haksız bir saldırıya uğramaya mahkumdur.

Cehalet

Irkçılığın en büyük dostu cehalettir. Cahil insanlar kendi yargılarından ve zekalarından uzaklaşmış şekilde sadece onlara söylenen ve çoğunluğun söylediği şeylere inanırlar. Bu da ırkçılığa uğrayan kesim hakkında duyulan herhangi bir habere sorgusuz sualsiz inanmaya sebep olur. Okumayan, sorgulamayan ve araştırmayan insanların topluma ve dünyaya faydaları olmadığı gibi başka insanların da faydalı olmalarını engellerler.

Cahil kimsenin yanında, kitap gibi sessiz ol.

Hz.Mevlana

Eğer cahille münakaşaya girerseniz kaybeden her zaman siz olursunuz. Bu insanların tartışılmaz ve fikirlerinin sarsılmaz olması sebebiyle ırkçılığa inanılmaz derecede büyük bir zemin hazırlarlar.

Terör

Dünyadaki İslam karşıtı ülkelerin terör örgütlerini silahlandırması ve bu örgütlerin kendilerini İslam örgütleri olarak tanıtması dünya çapında bir islamofobiye sebebiyet vermektedir. Dünyada olan biteni medyadan takip eden biz insanlar doğal olarak kendine Müslüman diyen terör örgütlerinin kötülüklerini izlediğimizde veya okuduğumuzda onlardan nefret etmememiz bir hayli zordur. Ancak işte burada devreye sorgulama ve araştırma girer. Eğer bir şeyi bilmek istiyorsanız asla tek kaynaktan okumamalısınız ve her zaman kökenini araştırmalısınız. Hiç bir şey göründüğü gibi değildir. Günümüzde dünyadaki terör örgütlerinin çoğunluğunu İslam kisvesi altında hareket eden İslam karşıtı ülkelerin maşaları oluşturuyor.

Ne Yapmalıyız?

Irkçılığa karşı en büyük silah birlik ve beraberliktir. Öncelikle kendi müslüman kardeşlerimize yardım edeceğiz ki sonrasında ortak bir paydada birleşip müslüman ülkelerinin adını temizleyebilelim. Günümüzde görüyoruz ki çoğu İslam ülkesi büyük devletlerin altında ezilip büzülüyorlar. Bu da bu ülkelerin duruşunu etkilediği gibi herhangi bir ırkçı saldırıya karşı savunmasız hale getiriyor. Bir sorunu çözmek istiyorsak önce kendimizden başlamalıyız ki temelimiz sağlam olsun. Bu birliği sağladıktan sonra ırkçı saldırılara karşı kendimizi temize çıkarmak için ne gerekiyorsa yapabileceğimizi düşünüyorum. Çünkü bir yanda bir İslam ülkesi iyi bir duruş sergilerken öteki yanda başka bir İslam ülkesi teröre destek veriyorsa ve güçlü ülkelerin eteklerinin altında yaşamaya razı geliyorsa bu imaj hiç bir açıdan faydalı olmaz.

İnsanın yılanla uyuşması mümkün olamadığı gibi sadık karakter ile ahlak bozukluğu arasında sürekli bir beraberlik
 meydana getirmek mümkün değildir.

İntibah, Namık Kemal

Önce dinimize ve kardeşlerimize sadık olalım ki ahlak bozukluğu ile çatışmada kalmayıp önümüze bakabilelim ve ilerleyebilelim.

Bir cevap yazın